01.01.2014

Čelo je jednou z dalších lokalit, kde můžeme s postupujícím věkem pozorovat proces stárnutí kůže, projevující se jejím povolením a tvorbou vrásek. Kůže je však mnohem pevněji fixována k hlubším struktůrám, proto s postupující ztrátou pružnosti je celkový pokles daleko méně výrazný než v nižších partiích obličeje. Největší pokles kůže čela lze pozorovat v jeho spodní části v oblasti obočí.Kdy a jak operovat

Prvním problémem kůže čela je vždy tvorba mimických vrásek a někdy již v poměrně mladém věku mezi 30-40 lety. V současné době by rozhodně měly být nejdříve využity méně invazivní metody. K zastavení tvorby vrásek botulotoxin, k jejich vyplnění injekční syntetické materiály  a k vyhlazení jemných vrásek laserová terapie.

Lifting čela a obočí

Endoskopická metoda operace lze v této fázi využít při tvorbě výrazné, hluboké a izolované vrásky ev. vrásek u kořene nosu, protože přerušení mimických svalů nám zastaví další prohlubování těchto vrásek. Dále lze endoskopicky cíleně provést pozvednutí pokleslého obočí v zevních partiích, aniž bychom museli operovat čelo v celém rozsahu.

Celkový pokles kůže čela bývá vždy poměrně pozvolný a přichází zpravidla později než pokles střední a dolní časti obličeje. Proto by operace čela měla být plánována jako poslední, tj. po operaci víček a obličeje. Je sice možné provádět operaci obličeje, krku a čela najednou, ale je-li to možné, vždy je lepší operace rozložit na 2 doby s odstupem 4-6 měsíců. Rozhodně není vhodné kombinovat operaci čela a víček v jedné době.

Celkovou operaci čela – tj. front lift – neboli zvednutí čela v celé šíři od spánkových partií, obočí a střední části čela včetně uvolnění úponu u kořene nosu provádíme nejčastěji ve věku 50-60let endoskopickou metodou. Pouze u velmi povolené silnější kůže u žen nad 60 let se někdy rozhodneme pro klasickou chirurgickou metodu.

Příprava

Jak jsme se již zmínili, rozsah této operace může být různý, podle toho bychom volili i předoperační rozsah vyšetření a celkovou přípravu.

Rozhodně by nemělo 3 týdny před operací proběhnout žádné akutní onemocnění (virosa,nachlazení). Rovněž by se na kůži obličeje a čela nemělo vyskytovat žádné zánětlivé onemocnění či alergické projevy.

Operace

Podle rozsahu se dá operace uskutečňovat pouze v místním znecitlivění, většinou však volíme kombinaci místního a celkového znecitlivění (neuroleptanalgesii- nitrožilní aplikace nebo celkovou anestesii).

Operaci začínáme desinfekcí obličeje a vlasů. Po té jsou provedeny  2 asi 1,5 cm dlouhé nářezy ve vlasové části ve střední partii směřující směrem dozadu do vlasů a 2 šikmé nářezy na hranici vlasů přibližně nad zevními okraji obočí.

Z těchto řezů uvolníme kůži čela od spodiny ve střední části až ke kořeni nosu a podél obočí až na spánkové krajiny. Dále provedeme přerušení úponů mimických svalů u kořene nosu a přerušení plochých svalů zevních okrajů obočí. Vše  je vedeno pod povrchem kůže pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou na obrazovce. Potom následuje  posun se  zavěšením uvolněné kůže v místě řezů. Fixace se provádí buď přes mulové tampony do vlasové části hlavy nebo může být ukotvena přímo do kosti lebky dočasně šroubky či speciálními háčky.

Na závěr fixujeme kůži na čele elastickou náplastí a bandáží.

Pooperační průběh

Provádíme- li zákrok pouze menšího rozsahu a v místním znecitlivění, je možné propuštění do domácího ošetřování v den operace. U kompletních operací čela v kombinované anestesii je nutná hospitalizace do druhého dne. Vlasy je možné mýt a sprchovat většinou 3 dny po operaci, elastickou náplast a elastický obvaz či čelenku doporučujeme 7-10 dnů po operaci trvale, dále 7-10 dnů na noc a při přetrvávajícím otoku. Otoky zejména horní poloviny obličeje jsou hlavním průvodním jevem této operace, někdy mohou být doprovázeny i krevní podlitinou v oblasti víček, kam se postupně z čela přesunují. Pokud operujeme pouze čelo otoky a prosáknutí tkání  se rozprostře v horní polovině obličeje a poměrně rychle ustoupí(3-5 dnů). Při současné operaci obličeje a čela již není pro otok prostor v okolních tkáních a dojde k poměrně výraznému celkovému otoku čela a obličeje, který ustupuje daleko pomaleji 10-14 dnů). Otokům se snažíme zamezit chladnými obklady, dodržováním relativního klidu a polohy na zádech při spánku.

Tlak elastické komprese a otoku v oblasti čela může někdy způsobovat bolesti hlavy a pocity na zvracení 1 -2 dny po operaci.Tyto obtíže je třeba tlumit medikamentosně.

Stehy se odstraňují většinou 10-14 dnů po operaci, jizvy schované ve vlasové části nejsou nápadné a většinou není třeba další speciální péče o tyto jizvy.

Úplný ústup otoku a vstřebání ev. podlitin je časově velmi různé, dle rozsahu a schopnosti hojení každého jedince, většinou však nepřesáhnou 2-3 týdny. Návrat do běžného pracovního režimu je možný po 7-10 dnech, plná fyzická zátěž ( sportování,  cvičení apod.) po 3-4 týdnech, stejně jako volný pohyb na slunci.

Pocity tahu a mírné poruchy citlivosti v operované oblasti jsou běžným průvodním jevem a samy se upraví po několika týdnech.

Pokud je naší snahou při operaci čela především vyhladit či zlepšit hlubší vrásky čela, je vhodné s odstupem 2-3 měsíců po operaci ještě doplnit zákrok aplikací botulotoxinu.

Při operaci dojde k uvolnění a vypnutí kůže a přerušení úponů mimických svalů. Jemné a ploché svaly však ve struktuře kůže a podkoží čela zůstávají a postupně tyto svaly začnou kůži opět stahovat. Rozsah a síla stahů je sice omezená, protože úpony byly přerušeny, ale botulotoxin na přechodnou dobu mimický sval znehybní úplně a navyklá mimika se postupně utlumí.

Před operací již vytvořené jemné vrásky čela lze po operaci vyhladit laserem.

Komplikace

Časné komplikace jako je infekce a rozsáhlejší krvácení jsou dnes poměrně ojedinělé, protože jsou minimalizovány podáváním antibiotik, léků na snížení krvácení a důslednou pooperační péčí.

Pozdější komplikací může být déletrvající snížení citlivosti a omezení mimiky částí čela či obočí. Přetrvává-li problém s mimikou obočí déle než měsíc, je třeba zvážit a ev. zahájit speciální rehabilitaci a cílenou léčbu vitaminy.

Tato léčba a rehabilitace může trvat i několik týdnů, než se funkce nervů v dané oblasti opět obnoví.

lifting, čelo, obočí, vrásky

Související články

Nový zákrok

plastická chirurgie Nový zákrok

Představujeme vám nový trvalý injekční implantát s okamžitým výsledkem - METACRILL®.

úplný článek

2.6.2010

Jsou naše MISS zdravé?

plastická chirurgie Jsou naše MISS zdravé?

Že jsou vítězky České Miss 2013 navenek krásné, to nelze zpochybňovat. Ale jsou stejně krásné i uvnitř?

úplný článek

22.5.2013

« Zpět na aktuality

Konzultace

Objednejte se na konzultaci přímo na naší klinice.

Objednat se

Callback

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

Zavolejte mi

Poradna

Napište nám, odborníci zodpovídají vaše dotazy online.

Chci poradit

zákroky, které lidé také využívájí

Současně s operací obličeje lze často provádět tyto operace a využít naše výhodné cenové balíčky: