Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Operace víček / Blefaroplastika

Operace víček patří mezi nejčastější zákroky estetické chirurgie. Jedná se o nenáročný výkon prováděný převážně v lokální anestezii.

BENEFITY Rychlý a nenáročný zákrok

Projevy stárnutí v oblasti očních víček Odstranění kožních nadbytků a tukových váčků Provádí se v místním znecitlivění Efektivní u pacientů s genetickou dispozicí

DŮVODY OPERACE Kdy podstoupit operaci víček?

Operace víček patří mezi nejčastější zákroky estetické chirurgie. Jedná se o nenáročný výkon prováděný převážně v lokální anestezii. Efekt v případě dobře indikované a zvolené operace je pro pacienta výrazný a zdaleka nejen estetický. Naši klienti často udávají také zlepšení subjektivních pocitů jako je tíha víček, únava očí a někdy i méně dioptrií. Operaci provádíme také u mladších pacientů, které trápí genetická dispozice nadbytku kůže na horních víčkách.

Stárnutí oblasti kolem očí probíhá ve dvou formách. Za prvé dochází ke ztrátě elasticity a nadbytku kůže, za druhé ke změnám objemu tukové tkáně, tedy spíše o povolení vazů, které drží tukovou tkáň uvnitř oka – tzv. propadlá víčka.

Na stárnutí má samozřejmě vliv také dědičnost a životní styl, především kouření a UV záření.

Při operaci víček pracujeme zejména s kůží: odstranění nadbytečné kůže a tukové tkáně/ tukových váčků.

V poslední době existuje trend odstranit co nejvíce tukových váčků. Zodpovědný plastický chirurg by si ale měl dát pozor, aby tím nevytvořil deficit objemu, což by mohlo mít negativní vliv na finální výsledek.

V současnosti se také začíná více prosazovat augmentace, tedy vyplnění očních víček, a to jak dolních, tak horních. K tomuto zákroku se používá nejen kyselina hyaluronová, ale také vlastní tuková tkáň.

Přestože u každého pacienta začne problém s víčky v jiném věku, obecně je tato plastická operace žádána především ženami a muži v pokročilejším věku.

Výjimkou však nejsou ani zákroky u dívek do třiceti let, které trápí dědičná dispozice.

Plastiku víček provádíme nejen z estetických důvodů, ale také z funkčních, kdy naše klienty trápí pocit únavy, bolestivost očí, hlavy, slzení a zhoršuje se jim vidění.

Ne všechny pacienty trápí obě víčka najednou. Proto provádíme operaci také samostatně. Po předchozí konzultaci a posouzení stavu tkání můžeme zákroky i kombinovat.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá operace víček?

Operace se provádí obvykle v místním znecitlivění. Výjimečně, na přání klienta, přistupujeme k nitrožilní anestezii.

Před výkonem si operatér vyměří nadbytek kůže víček, který následně odstraní. U horních víček je řez veden tak, aby výsledná jizva byla schována v okohybné rýze horního víčka.

U dolních víček je řez umístěn těsně pod očními řasami.

Dle stavu se odstraní i nadbytečné tukové váčky a kůže se zašije. Na závěr se na ránu přiložíme speciální náplast – tape.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Hlavní otoky a modřiny zmizí do 1 až 2 týdnů. Do společnosti se však s tmavými brýlemi můžete vydat již za 5 až 7 dní. Pět dní po operaci si můžete šetrně omýt vlasy dětským šampónem. Po 2 týdnech se můžete vrátit k líčení. Stehy obvykle vyjímáme sedmý den po operaci. V prvních dnech po zákroku je nutné spát pouze na zádech, abychom předešli vzniku jednostranného otoku, případně větší pooperační podlitiny. Po operaci je nutné si doma přikládat sterilní obklady s chladnou borovou vodou, příp. chladnou převařenou vodou každých 3 až 6 hodin. Předchozí den a ráno před odstraněním stehů je nezbytné promašťovat náplasti na víčkách Opthalmoseptonexem. Po odstranění stehů již mast nepoužívejte. U některých pacientů může zarudnutí nebo tuhost jizviček přetrvávat několik měsíců po operaci, ale časem se vždy vrátí do normálu.

Jaké jsou možné komplikace a rizika?

Mezi vzácné, ale možné komplikace patří asymetrie víček, špatné uložení či hojení jizev, nadměrné odstranění kůže především u dolních víček.

Čeho se vyvarovat před operací?

Týden před operací nesmíte užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou: například Acylpyrin, Aspirin nebo Anopyrin. Den před samotným zákrokem nepoužívejte žádný krém na víčka a oční okolí. V den operace je třeba víčka řádně odmastit a nelíčit. Nezapomeňte si s sebou přinést tmavé brýle.

před operací Průvodce operací

  1. Doneste předoperační dokumentaci

    Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

  2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

    Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

  3. V den operace přineste vše důležité

    Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

  • Orientační cena zákroku zpravidla 17 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Nebojte se zeptat!