Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Operace nosní přepážky / Septoplastika

Plastickou operaci nosní přepážky neboli septoplastiku vyhledávají především lidé, kteří mají problémy s dýcháním nosem, chrápáním, trpí častými záněty nosu i paranazálních du­tin.

BENEFITY Nezanechává žádné viditelné zevní jizvy

Úprava špatného dýchání Odstranění vrozených i získaných asymetrií

DŮVODY OPERACE Kdy jít na septoplastiku?

Plastickou operaci nosní přepážky neboli septoplastiku vyhledávají především lidé, kteří mají problémy s dýcháním nosem, chrápáním, trpí častými záněty nosu i paranazálních dutin. Případně je trápí chronické záněty průdušek nebo astma.

Kombinovaný výkon spolu s plastikou zevního nosu je výhodný z hlediska provedení v rámci jedné anestézie. Spolupráce plastického chirurga a otorinolaryngologa je výhodná k provedení, jednak krásného, ale zároveň funkčního nosu.

Aby mohla být operace provedena, člověk musí být celkově v dobrém zdravotním stavu. Chirurg neoperuje pacienty s rýmou a zánětem nosní sliznice, vedlejších nosních dutin, dýchacích nebo slzných cest. Posuzován je také stav kůže, operace je například vyloučena u pacientů, kteří mají akné v blízkosti nosu.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá septoplastika?

Výkon je prováděn v dutině nosní a nezanechává žádné viditelné zevní jizvy. Před samotným zákrokem je nutné vyšetření ORL specialistou, který potvrdí deviaci – vybočení nosní přepážky.

Operaci nosní přepážky provádíme tak, že na jedné straně vedeme řez, s jehož pomocí odoperujeme slizničně-chrupavčitý list na obou stranách dutiny nosní.

Dolním a zadním řezem uvolňujeme chrupavku, odstraníme vybočené části a snažíme se ponechat co největší části přepážky. Dále po srovnání přepážky do její střední části ji zafixujeme v rovném postavení. Na konci výkonu je nosní přepážka dále fixována tak, že jsou podélně uloženy silikonové dlažky, které stehem fixujeme a operace je ukončena nosní tamponádou. Tamponádu odstraňujeme za 48 hodin, nosní dlažky odstraňujeme 7. až 10. den.

Někdy doplňujeme výkon na nosní přepážce i výkonem na nosní sliznici, která při dlouhodobě vybočené přepážce zbytní.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Doporučená hospitalizace pacientů je jedno až dvoudenní. Pokud zvolí klient operaci v místním znecitlivění, může odejít po zákroku domů. Doba rekonvalescence je individuální obvykle v délce 1 až 2 týdnů. Výsledkem, který se dostavuje přibližně za 3 týdny po operaci, je dobře průchodný nos, možnost sportovních aktivit a klidný spánek. Na závěr operace se na nos přikládá sádrová dlažka, kterou nosí pacient 14 dní. Do nosních průduchů je navíc zavedena tamponáda, již lékař po dvou dnech vyjme. Přestože je sádra po 14 dnech odstraněna, operovaný by ji měl přikládat ještě další dva týdny na noc. Vyhne se tak možnosti poškození nosu ve spánku. Tři týdny po operaci je možné začít s uvolňováním kůže na hřbetu nosu masážemi. Modřiny a hlavní otoky zmizí do 14 dnů po operaci. K mírnému otékání nosu však může docházet i půl roku po zákroku. Po šesti měsících se zákazník dočká definitivního výsledku. Výsledek operace může být nepříznivě ovlivněn individuální odlišností hojení pacienta. Tuto situaci nelze předvídat a může se projevit například otoky kořene nosu, zbytnělou okosticí doprovázenou drobnou nerovností nebo otokem měkkých tkání hrotu nosu. Tyto komplikace jsou ojedinělé, a pokud samy nevymizí, je možné vyřešit je jednoduchým zákrokem.

před operací Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 45 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Spojte se s námi, jsme tu pro vás.