Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Zvětšení prsou / Augmentace

Naše Klinika Esthé disponuje jedním z nejzkušenějších týmů v rámci estetické i rekonstrukční chirurgie prsů.

BENEFITY Efektivní operace s výbornými výsledky

Jedna z našich nejvyhledávanějších operací Zvětšení hypoplastických prsů Vrácení objemu a tvaru u atrofických prsů po kojení Možnost zvolit tvar i velikost implantátů

DŮVODY OPERACE Kdy jít na plastiku prsů?

Zvětšovací operace prsů pomáhá nejen pacientkám s málo vyvinutými prsy, ale i těm, kterým úbytek žlázy způsobil povislý tvar prsu.

I když se jedná se o relativně technicky nenáročný zákrok, existuje velké množství jeho variant. Konzultace a rozhodování patří mezi nejkomplexnější.

Každá žena má jiné předpoklady výsledku po zvětšení prsů. Některé jsou ideálními kandidátkami pro augmentaci prsů a operace je u nich jednoduchá.

U jiných, např. s tenkým podkožím nebo volným kožním krytem je operace složitější a musíme pečlivě vybrat techniku i implantát, abychom docílili nejlepšího výsledku.

Na výběr máme stovky možností implantátů lišící se povrchem, náplní, tvary i rozměry. Kromě toho se mohou prsy také zvětšovat vlastní tukovou tkání, nebo můžeme tyto techniky kombinovat.

Plánují-li klientky otěhotnět v průběhu 1–2 let, doporučujeme provést operaci cca 6–12 měsíců po ukončení kojení. Samozřejmě není problém provést operaci před těhotenstvím. Většina pacientek po operacích prsů normálně kojí.

Pokud implantát nedělá žádný problém, nemění se tvar prsu, není přítomná kapsulární kontraktura a pokud ultrazvukové vyšetření potvrdí, že není prasklý, není třeba implantát měnit.

Anatomické implantáty značky, které používáme na naší klinice má riziko ruptury skoro nulové.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá augmentace prsou?

Existují 3 základní přístupy: kolem dvorce, z podprsní rýhy, z podpaží. Podpažní přístup se používal především v minulosti. Přestože ho někteří plastičtí chirurgové nazývají scar-less technikou, může být následná jizva nejvíce viditelná. Jizvička kolem dvorce je často téměř neviditelná. Asi ve 20 % může být ale více nebo naopak méně pigmentovaná ve srovnání s okolní kůží, nebo se vtahovat dovnitř. To může na prsu působit velmi neesteticky. Tento postup doporučujeme především u pacientek s laxnějšími tkáněmi a počínajícím poklesem prsů. U nich je v blízké budoucnosti pravděpodobné, že bude třeba operaci doplnit o modelaci kolem dvorce.

V naší praxi nejčastěji užíváme přístup z podprsní rýhy, při kterém jde jizvička dobře skrýt a nebývá vidět ani ve stoje. Je však nezbytné řez správně naplánovat. Podle studií tento postup také snižuje riziko kapsulární kontraktury. 

Dalším krokem při plánování zákroku je výběr umístění implantátu, zda pod sval nebo nad sval.

Pod prsní sval umisťujeme implantát v případě, že chceme zakrýt implantát v oblasti dekoltu, při nedostatku tkání, ev. pokud chceme fixovat nebo naopak tlačit implantát do nějakého směru. V současné době používáme umístění pod sval u naprosté většiny našich klientek.

Zlatým standardem zvětšování prsů je užitím implantátů. Kolem roku 2010 však došlo k boomu zvětšování prsů tukovou tkání. Tato technika sice funguje, ale jen do určité míry. Obecně ji doporučujeme u pacientek s menšími prsy s nadbytkem kůže a nadbytkem tuku v dolní části těla.

Pro dobrý a bezpečný výsledek operace je třeba dodržet nejlepší možné techniky v odběru, zpracování i aplikace tukového štěpu.

SIEF - Simultaneous Implant Explantation Fatgrafting je volby pro pacientky po augmentaci prsů implantáty, které je chtějí odstranit, ale přejí si zachovat alespoň minimální zvětšení. U této metody užíváme tuk k vyplnění zbylých tkání po vyjmutí implantátu.

Kompozitní augmentace prsů je zvětšení, u kterého užíváme silikonový implantát i vlastní tuková tkáň. Tato technika využívá to nejlepší z obou světů – implantát dá prsu dostatečný objem, tuková tkáň dodá přirozenost.

Konzultace

Během konzultace by se vás měl lékař podrobně zeptat na vaše cíle a očekávání a pokud je třeba tyto představy uvést na pravou míru.

Také je důležité zhodnotit přínos operace. Je zbytečné operovat hezká prsa, u kterých by byl liftingový efekt velmi malý, navíc za cenu jizev.

Měl by vám také objasnit rozsah a velikost možných jizev v závislosti na charakteru vaší kůže.

Je nezbytné, aby s vámi konzultoval i eventuální onemocnění, užívání léků a doplňků a zhodnotil celkový zdravotní stav.

Operace zvětšení prsů by se neměla provádět před 18 lety věku podobně jako ostatní zákroky estetické chirurgie.
Horní věková hranice je bez omezení, za předpokladu, že je pacientka kompletně zdravá.

Při konzultaci byste měla mít dostatek času na zkoušení sizerů pro výběr velikosti implantátu, diskuzi nad volbou správného implantátu a také na vaše otázky.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Je nezbytné ponechat na ráně náplasti. Po 5 dnech od operace se můžete vysprchovat a namočit náplasti vodou. Bez mýdla a za použití čistého ručníku. Modřiny se většinou vstřebávají za 2–3 týdny. Po týdnu se mohou mírně zvětšit a postupně nabývají různé barvy. Ihned po operaci jsou prsa relativně dost oteklá. Otok nejvíce ustupuje v prvních 3 týdnech a poté pomalu dalších několik měsíců. Kompresní prádlo ve formě podprsenky je třeba nosit 6 týdnů. Po 3-4 týdnech můžete nosit tzv. 2. fázi kompresního prádla, které je pohodlnější a má volnější výstřih. Doporučujeme podprsenky Lipoelastic (www.lipoelastic.cz). Mírná bolestivost může přetrvávat několik týdnů, často se týká asymetricky pouze jednoho prsu. Pooperační kontroly probíhají většinou po 2 týdnech a poté po 2 měsících od zákroku. Následně jsou potřebné kontroly implantátů pravidelným ultrazvukovým vyšetřením. Po operacích prsů včetně zvětšení je možné absolvovat běžné screeningové mammografické vyšetření.

Jaké jsou možné komplikace a rizika?

Riziko poškození zdraví je u zdravé pacientky operované na kvalitní klinice erudovaným týmem prakticky nulové. Může se vyskytnout drobný problém s hojením rány, špatný tvar prsů vzniklý v důsledku nevhodně zvoleného implantátu nebo jeho špatného uložení. Mezi další možná rizika patří reoperace z důvodu prasknutí implantátu, nebo tzv. kapsulární kontraktury. Kapsulární kontraktura je stav, při kterém dochází ke stahování pouzdra, které tělo vytvoří kolem implantátu. To se vytvoří vždy, ale pouze u části pacientek dochází k potížím z kapsulární kontraktury a následnému zakulacení implantátu, který prs se deformuje. Kromě deformace prsu pacientky pociťují také tlak nebo bolest. Zmínit musíme také kumulativní riziko ruptury – prasknutí. Většina renomovaných výrobců implantátů v současné době nabízí celoživotní záruku výměny implantátu a pokrytí nákladů reoperace v případě ruptury. Po zvětšení prsů může dojít ke snížení nebo zvýšení citlivosti v oblasti dvorce nebo ostatních částí prsů. Většinou jde o přechodnou komplikaci a spolu s regenerací nervů se postupně vrátí do původního stavu.

před operací Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 59 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Nebojte se zeptat!