Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Přenos vlastní tukové tkáně / Fatgrafting

Přenos vlastní tukové tkáně neboli fatgrafting představuje ideál plastické chirurgie. Tato metoda umožňuje v některých případech odebrat tkáň v místech, kde přebývá a přenést ji tam, kde chybí.

BENEFITY Dvojí efekt – včetně liposukce v oblasti odběrového místa

Vhodný při zvětšování prsů a omlazení obličeje Získání materiálu s ideálními vlastnostmi Přirozenost a bezpečnost díky tukovým výplním Regenerační schopnost pro stárnoucí kůži

DŮVODY OPERACE Kdy jít na fatgrafting?

Přenos vlastní tukové tkáně neboli fatgrafting představuje ideál plastické chirurgie. Tato metoda umožňuje v některých případech odebrat tkáň v místech, kde přebývá a přenést ji tam, kde chybí. Obvykle bývá tuk odebírán z oblasti břicha, boků, nebo stehen a nejčastěji se pak používá ke zvětšení prsů místo silikonového implantátu nebo v kombinaci se silikonovým implantátem. Výjimkou není ani fatgrafting obličeje.

V posledních dvou dekádách došlo k rozvoji vyžití vlastní tukové tkáně k augmentaci s možností dlouhodobých výsledků.

Tuk představuje výplňový materiál s ideálními vlastnostmi. Přirozeně se integruje do tkání, je autologní, a tedy kompletně biokompatibilní.

Nejčastějšími indikacemi je zvětšení prsů a fatgrafting obličeje – nosoretní rýhy, oblast horních a dolních víček, horní oblast tváře a rty. Při kosmetickém užití fatgraftingu v oblasti obličeje působí autologní tuková tkáň lépe než pouhá výplň. Má velkou regenerační schopnost na stárnoucí kůži, zlepšuje elasticitu, pevnost a celkovou kvalitu.

Výborných výsledků dosahujeme při kombinaci přenosu tuku a faceliftingu.

Hlavním předpokladem pro zvětšení prsou vlastním tukem je dostatečné množství tukové tkáně, které je k dispozici pro odběr.

Při užití fatgraftingu na augmentaci prsů je třeba si uvědomit, že touto metodou dokážeme prsa zvětšit při jednom sezení o maximálně 100 až 200 ml. Sezení je však možné opakovat.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá přenos vlastního tuku?

Odběr je obdobou klasické liposukce s tím rozdílem, že se provádí velmi šetrně speciálními kanylami, s nižším podtlakem, rovnou do sterilních stříkaček. Délka zákroku je závislá na množství aplikovaného štěpu. Pohybuje se v rozmezí 30 minut a 2,5 hodiny.

Výkon můžeme provést v celkové i místní anestezii. U delšího výkonu volíme pro komfort pacienta anestezii celkovou. U liposukce tuku pro přenos musíme provést co nejšetrněji, aby se zajistilo přežití tukových buněk.

Oblast pro liposukci vybíráme společně s pacientkou tak, aby byl efekt kosmeticky příznivý. Nejčastěji se jedná o boky, zevní stehna a břicho. Pokud je to nutné, provedeme liposukci i z lýtek, kolen, vnitřních stehen a gluteální oblasti.

Po odběru tukové tkáně následuje její čištění, kdy můžeme zvolit hned několik postupů. Zřejmě nejrozšířenějším krokem je odstředění pomocí centrifugy.

Pro aplikaci se užívá střední vrstva vzniklého sedimentu, která obsahuje největší množství živých tukových buněk, velké množství kmenových buněk a různých mezibuněčných mediátorů.

K čištění tukové tkáně můžeme také použít speciální sáčky s membránou Puregraft, ve kterých se odsátý tuk propláchne ringerovým roztokem a poté nasaje přímo do aplikačních stříkaček.

Nejdůležitějším krokem celého procesu je správná technika aplikace. Tukovou tkáň musíme aplikovat v tzv. mikrokapkách do mnoha vrstev tkáně, abychom zabezpečili dostatečnou výživu štěpu. Malé rozměry aplikovaných kapek a jejich rozmístění do velké oblasti by mělo zaručit dostatečný kontakt s okolní tkání a tím dobré krevní zásobení. Dodržením tohoto postupu splňujeme předpoklady pro to, aby výsledky operace byly trvalé.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Po fatgraftingu doporučujeme jednodenní hospitalizaci a bandáže v oblastech, kde došlo k odběru štěpu – liposukci. Na oblasti s aplikovaným štěpem se bandáže většinou nedávají. Klidový režim po zákroku trvá několik dní. Sprchovat se můžete prakticky hned po operaci. Pooperační kontrola následuje asi dva týdny po zákroku a poté znovu po dvou týdnech. S plnou zátěží bez omezení, včetně sportovních aktivit, doporučujeme začít 6 až 8 týdnů od operace. Finální výsledek fatgraftingu se nedostaví dříve než tři měsíce od operace. Dlouhodobý regenerační efekt spočívající ve zlepšení kvality kůže se obvykle začíná projevovat až kolem jednoho roku po výkonu.

Jak předcházet komplikacím?

Komplikace po správně provedeném fatgraftingu jsou velmi vzácné. Zejména v oblasti obličeje může dojít k výrazným otokům s maximem kolem třetího pooperačního dne. Ulevit si můžete chlazením ošetřených oblastí. Podle některých studií ale dochází při chlazení ke snížení prokrvení a tím k horšímu přijetí štěpu. Mezi další komplikace patří nerovnosti v oblasti liposukce, asymetrie a nedostatečná, nebo naopak přehnaná, výplň. Olejové cysty mohou vzniknout neodborným nedodržením „techniky mikro-kapek“. Možnou, ale extrémně vzácnou komplikací je embolizace tuku po aplikaci do cévy při užití ostrých kanyl. Asymetrie a nedostatečná výplň nemusí být způsobené pouze technickou chybou, ale i skutečností, že poměr mezi přijetím a vstřebáním štěpu není vždy zcela předvídatelný.

PŘED OPERACÍ Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 110 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Spojte se s námi, jsme tu pro vás.