Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Operace uší / Otoplastika

Odstávající boltce jsou jednou z nejběžnějších kosmetických vad. Vznikají kvůli atypickému zahnutí části chrupavky ucha, při kterém dochází k vyhlazení reliéfu a zvětšení úhlu v jeho zadní části.

BENEFITY Nevyžaduje žádnou speciální přípravu

Řešení vrozených odchylek tvaru ucha Úprava tvarových deformací reliéfu boltce

DŮVODY OPERACE Kdy podstoupit plastiku ušních boltců?

Odstávající boltce jsou jednou z nejběžnějších kosmetických vad. Vznikají kvůli atypickému zahnutí části chrupavky ucha, při kterém dochází k vyhlazení reliéfu a zvětšení úhlu v jeho zadní části.

Pro optimální načasování operace je nutný individuální přístup. Na naší klinice neprovádíme zákrok u dítěte, které operaci jednoznačně odmítá a požadovaný výkon na „přišití uší“ je spíše přáním rodičů než dítěte samotného.

V tomto případě doporučujeme výkon odložit do doby, kdy dítě dozraje k rozhodnutí samo. Jedná se o zákrok, který lze provést kdykoliv v pozdějším věku.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá operace odstátých boltců?

Operace odstátých uší se obvykle provádí v místním znecitlivění a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Cílem je docílit zcela přirozeného vzhledu boltce bez nápadných známek chirurgické intervence.

Jednou z metod operace odstátých boltců je člunkovité vyříznutí části kůže na zadní straně boltce s následným zjemněním chrupavky v místech přirozeného ohnutí.

Nejdůležitější fází je modelace chrupavky do správného tvaru a přiměřené přitažení.

Po uzavření kožního řezu za boltcem někdy používáme ke zvýraznění tvaru modelovaného boltce zevní odstranitelné stehy.

Jinou metodou je modelace boltce pomocí obloukovitých nářezů na přední straně chrupavky speciálně upraveným nástrojem s následnou fixací stehy.

Konkrétní postup vám rád sdělí náš specialista na předem sjednané konzultaci.

Operace je ukončena celkovým obvazem hlavy s obklady.

Tři týdny před výkonem by pacienti neměli užívat léky ovlivňující srážlivost krve či krvácivost.  V ojedinělých případech, kdy zákrok provádíme v celkové anestesii či analgosedaci, je nutné od půlnoci před operací nejíst, nepít a nekouřit.

Operace vyžaduje dobrý zdravotní stav. Při zánětlivém onemocnění kůže, výsevu akné na kůži, ekzému, kožní plísni nebo špatném celkovém stavu výkon odložíme.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

První nebo druhý den po operaci dojde k prvnímu převazu. Čelenku pacientům necháváme dva týdny 24 hodin denně. Později se přikládá pouze na noc nebo při sportu po dobu jednoho měsíce.

Jaké jsou možné komplikace a rizika?

Komplikace po operaci odstálých boltců nejsou časté. Potížím, jako je například otok, infekce, nekróza kůže či rozestup rány efektivně předcházíme díky mnohaletým zkušenostem již v průběhu operace. Může také dojít ke komplikacím specifickým pro tento zákrok. Například přetrvávající otok či zarudnutí boltce, snížená citlivost, uvolnění fixačních stehů a recidiva odstálých boltců, nerovnosti či drobné deformity, zbytnělé jizvy apod. Tyto komplikace jsou spíše výjimečné a obvykle se dají jednoduše řešit, např. náhradou uvolněného fixačního stehu.

před operací Průvodce operací

  1. Doneste předoperační dokumentaci

    Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

  2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

    Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

  3. V den operace přineste vše důležité

    Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

  • Orientační cena zákroku zpravidla 27 900 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Nebojte se zeptat!