Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Zmenšení prsou / Redukce

Doporučováno ženám, které trpí zdravotními obtížemi způsobenými nadměrnou velikostí a hmotností svého poprsí.

BENEFITY Operace prakticky nebolí a pacientky se ihned cítí lépe

Zmenšení nadměrně velkých prsů Pozitivní vliv na zdraví ženy Konec bolestí zad, otoků nohou, bolestí hlavy Žádné kožní infekce a ekzémy v podprsních rýhách

DŮVODY OPERACE Kdy jít na operaci zmenšení prsů?

Na rozdíl od většiny ostatních plastických operací, které mají především estetický efekt, zmenšovací operace prsů je prováděna primárně ze zdravotních důvodů. Bývá doporučována ženám, které trpí zdravotními obtížemi způsobenými nadměrnou velikostí a hmotností svého poprsí, které se nelze zbavit cvičením.

„Efekt na kvalitu života po operaci redukce prsů je enormní. I proto děláme tyto zákroky tak rádi! Operace prakticky nebolí a pacientky se ihned cítí lépe. Doslova říkají, že se cítí lehčí. Mnohem lépe se jim sportuje a obléká.“

Nadměrná velikost prsů je často skrytou příčinou bolestí hlavy, krční, hrudní a bederní páteře a může způsobit i otoky dolních končetin. Neobvyklý není ani výskyt plísňových infekcí a ekzémů v podprsních rýhách nebo bolestivé až krvavé rýhy od podprsenky.

Redukci prsů podstupují nejčastěji ženy středního věku, které již porodily a odkojily. Operaci však využívají také ženy starší 50 let, u nichž došlo ke zvětšení hmotnosti prsou přibývajícím věkem. Podmínkou pro provedení zákroku je relativně dobrý zdravotní stav pacientky.

Méně často podstupují zmenšovací operaci prsů i mladé dívky. Jde o ty klientky, které enormní váha prsů obtěžuje a brání jim v aktivním životě, sportování, případně jim způsobuje psychické obtíže.

Pokud je dívka mladší 18 let, podmínkou k operaci je souhlas rodičů.

Všechny ženy musejí před operací absolvovat mammologické, sonografické a starší klientky případně i mammografické vyšetření.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá zmenšení prsů?

Ženy s nadměrně velkými prsy trpí zbytněním, tedy hypertrofií prsů. Existují dva druhy hypertrofie.

První z nich je způsobena nadbytkem tukové tkáně a často se objevuje u pacientek trpících celkovou nadváhou či obezitou. Operace je u tohoto typu hypertrofie jednodušší, protože odstraňovaná tuková tkáň je poddajná.

Více komplikovaná je operace u druhého typu hypertrofie, kdy dochází ke zbytnění mléčné žlázy. Prsa s nadměrnou žlázou bývají tužší, proto je jejich modelace pro lékaře obtížnější.

Při redukční operaci dochází k vysunutí dvorce do normální polohy a k odstranění přebytečné tkáně z prsu.

Existuj několik možností, jak redukovat zbytnělou tkáň. Rozdílné techniky jsou využívány také při posunu prsního dvorce, který je uložen nízko na hrudníku.

Chirurg se rozhoduje, jaký operační postup zvolit, vždy po individuálním posouzení pacientky.

Operatér vybírá nejvhodnější postup podle požadovaného výsledného tvaru. Bere však v úvahu také možnost pooperačních komplikací, kterým se snaží maximálně předcházet.

Lékaři provádějí zákrok v celkové anestezii pacientky. Ženám zůstává po operaci jizva, která má nejčastěji tvar obráceného písmene T.

Operace trvá podle rozsahu a průběhu 1,5– 2,5 hodiny.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Jeden až dva dny po operaci je možné odstranit drény, hospitalizace trvá obvykle 2 dny. Domů odchází pacientka ve speciální podprsence, kterou nosí 24 hodin denně po dobu 6 týdnů. V rozmezí od 17. do 21. dne navštíví klientka naši kliniku znovu a lékař jí odstraní stehy vedené pod kůží. Je-li to možné, používáme také stehy vstřebatelné. V takovém případě pacientka přichází na kliniku až po měsíci, kdy se odstraní pouze speciální náplasti, které kryjí jizvu. Pacientky se mohou vrátit do běžného života s menší fyzickou zátěží 3 až 4 týdny po operaci. Po 5 až 6 týdnech je možná i větší fyzická zátěž a sport. Po dobu 4 až 6 týdnů doporučujeme spát v poloze na zádech a užívat podprsenku bez kostic.

Jak se vyvarovat komplikacím?

I přes dodržení předoperačních doporučení může dojít k některým komplikacím. Patří k nim například vytvoření krevního výronu nebo částečná ztráta dvorce, která je však zcela výjimečná. Velmi zvýšené riziko tzv. ischemických komplikací plynoucích ze špatného prokrvení je u kouřících pacientek. Proto důrazně doporučujeme přestat kouřit minimálně několik dní před a minimálně týden po operaci. Stejně jako u jiných plastických operací může vzniknout v ráně infekce, občas se hůře hojí jizvy v podprsní rýze. Problémy však obvykle do dvou až tří týdnů vymizí. Poruchy citlivosti kůže a dvorce nejsou časté a obvykle se do roka upraví, výjimečně mohou přetrvávat i trvale. Na naší klinice se setkáváme i s pacientkami z jiných pracovišť, jejichž nechtěné pooperační následky způsobily většinou chyby nezkušeného operatéra. Stává se, že chirurg odebere nadměrně velké množství tkáně, nebo tkáň prsů odebere asymetricky. Kvůli tomu pak dochází k přílišnému zmenšení prsou, které si klientka nepřeje, nebo k asymetrii prsů. Chybné je také nepřiměřené vysunutí dvorců vzhůru, které nezakryje ani podprsenka. Ženy by si proto měly pečlivě zvolit kliniku, na které operaci podstoupí. Korekce těchto chyb bývá poměrně obtížná.

PŘED OPERACÍ Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 83 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Spojte se s námi, jsme tu pro vás.