Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Operace zbytnělé prsní žlázy – muži

Zbytnění tkáně prsní žlázy u mužů se nazývá gynekomastie, operativně se řeší v případě, že nezabírá na potlačení příznaků pravidelné cvičení ani hormonální léčba.

BENEFITY Krátká doba hospitalizace stejně jako rekonvalescence

U malé gynekomastie stačí odsátí tukové tkáně z prsu Po operaci zůstane nepatrná jizva Operace probíhá v celkové narkóze Není nutná dlouhá hospitalizace

DŮVODY OPERACE Kdy podstoupit gynekomastii?

Zbytnění tkáně prsní žlázy u mužů se nazývá gynekomastie. V případě, že nezabírá na potlačení příznaků pravidelné cvičení ani hormonální léčba, můžeme jim na klinice Esthé pomoci.

U dospívajících mužů ve věku mezi 13. a 17. rokem probíhají v prsních žlázách změny, které způsobují nepřirozené zvětšení prsou. Gynekomastie se u převážné většiny z nich projevuje v jako ploché, zatuhlé a lehce citlivé zduření pod dvorcem, které obvykle po 17. roce vymizí.

Zřídka však pubertální změny neustoupí, a žlázy se naopak výrazně zvětší. V takovém případě bývají prsa bolestivá a vyvíjí se plně diagnóza gynekomastie. Muži se za vadu pochopitelně stydí a nezřídka se straní svých vrstevníků.

Klinicky se gynekomastie vyskytuje v těchto typech podle symptomů:
– zvětšená žláza bez zbytnění tukové tkáně;
– pseudogynekomastie nemá příčinu ve zvětšené žláze, ale velký prs je podmíněn nadměrným množstvím podkožního tuku.

Příčinou zvětšení mléčné žlázy neboli gynekomastie bývá hormonální dysbalance. Může však být i doprovázejícím znakem různých onemocnění. Symptomy gynekomastie se mohou projevit také po užívání léků s nežádoucími vedlejšími účinky jako je hormonální působení.

O to, jak se zbavit gynekomastie se zajímají také muži, kterým se příznaky projevily v souvislosti s posilováním a cvičením. Příčinou obvykle bývají vedlejší účinky anabolických steroidů.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá operace prsou u mužů?

Před operací gynekomastie musíte podstoupit mammologické vyšetření. Od půlnoci před opera-cí by pacient neměl jíst, pít a kouřit.

Operační postup volíme podle velikosti zvětšené žlázy. Tomu odpovídá i celková délka výkonu, která se pohybuje mezi hodinou až dvěma.

Do velikosti malých ženských prsů lze operaci provést pomocí malého řezu umístěného na obvodu dvorce, kde jizva není téměř vidět.

Stejným způsobem postupujeme u větších prsů, u kterých někdy musíme prodloužit řez kolmým nářezem do strany.

Jen výjimečně je nutné provést kompletní redukční operaci prsů, kdy dojde k odstranění celé žlázy s vysunutím dvorců. Výsledek operace je pak doprovázen jizvami ve tvaru obráceného T.

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá rekonvalescence?

Doba hospitalizace stejně jako rekonvalescence nebývá dlouhá. Pacient na naší klinice obvykle stráví jen jeden den a do dvou týdnů po zákroku mu odstraníme stehy. Jediné dočasné omezení na několik dnů po zákroku představuje elastický pás přes hrudník, který doporučujeme nosit po dobu 2 až 3 týdnů. V návaznosti na náročnost a rozsah operačního zákroku.

Jaké jsou možné komplikace a rizika?

Komplikace po operaci gynekomastie mohou být obdobné, jako u všech ostatních operací prsů. Jednou z nich, s níž se setkáváme u pacientů z jiných pracovišť, je občasný výskyt asymetrie prsů v důsledku rozdílného odstranění žlázy. Možné jsou i nerovnosti po odstranění mléčné žlázy a tukové tkáně či hojení hypertrofickou jizvou.

PŘED OPERACÍ Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 45 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Nebojte se zeptat!