Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Operace obličeje / Facelift

Díky novým metodám v kosmetologii a korektivní dermatologii se nám daří v oblasti obličeje zmírnit a oddálit projevy stárnutí.

BENEFITY Nejúčinnější modalita omlazení

Nejefektivnější metoda omlazení obličeje v případě poklesu tkání Zjemnění nosoretních vrásek Dlouhodobý efekt

DŮVODY OPERACE Kdy jít na plastickou operaci obličeje?

Díky novým metodám v kosmetologii a korektivní dermatologii se nám daří v oblasti obličeje zmírnit a oddálit projevy stárnutí. I přesto začne pokožka ztrácet svou elasticitu obvykle okolo 35. roku života. Je to ale důvod k operaci?

Nejzásadnější poznámkou v oblasti omlazování je, že musí být komplexní. K projevům stárnutí obličeje totiž dochází několika různými mechanismy.

Jednak jde o změny vrchní vrstvy kůže projevující se drobnými vráskami. Ztráta elasticity a povolení pokožky vede k jejímu nadbytku a poklesu.

Dalším mechanismem projevu stárnutí je ztráta objemu především v oblasti spánků, horních a dolních víček a tváří.

Prohlubují se také vrásky v oblasti nasolabiální rýhy a v oblasti kolem úst.

Omlazení obličeje proto není otázkou jednoho zákroku. Volit musíme z mnoha variant a kombinací, která jsou nejlepší pro danou klientku.

Pacientům s povrchovými změnami kůže pomůže laserové ošetření, botulotoxin nebo výplňové materiály.

Při nálezu nadbytku a poklesu kůže volíme facelift.

Pro klienty s výraznější ztrátou objemu tuku ve specifických oblastech však nejsou předchozí zákroky dostatečné. V těchto případech pomůže přenos vlastního tuku do daných oblastí. A to buď samostatně nebo ve spojení s faceliftem.

Naším cílem je přirozený výsledek. Nechceme, aby klient vypadal jako karikatura, ale jako by se právě vrátil odpočatý z dovolené. Nikdo by neměl poznat, že podstoupil jakýkoli zákrok.

Facelift je nejúčinnější modalitou omlazení, který je vhodný v případě většího poklesu obličeje. Nemá cenu ho dělat, pokud není ptóza přiměřeně velká. V takovém případě doporučujeme počkat.

Do té doby můžeme použít méně invazivní zákroky.

Ztráta elasticity kůže je velmi individuální a nastává v různém věku. Jsou pacientky, pro které je facilift vhodný třeba už ve 40 letech. Většinou ho však provádíme ve věku 50–60 let.

V průběhu stárnutí také dochází k prodlužování kůže na horním rtu a zakrytí zubů horním rtem. Zákrok zvaný lip lift je výborným doplňkem rejuvenace obličeje. Dochází při něm ke zkrácení horního rtu a vzhledem k charakteru pokožky u starších pacientů nedochází ke vzniku viditelných jizev.

U operace obličeje platí více, než kdekoli jinde, že by měla být správně načasována. Měli bychom k ní přistoupit až ve chvíli, kdy je kůže obličeje výrazně povolená. Nejčastěji to bývá v oblasti tváří v dolní polovině na hraně oblouku dolní čelisti nebo na krku v oblasti podbradku.

Facelift provádíme nejen u žen, ale také u mužů.

PRŮBĚH OPERACE Co vás čeká?

Jak probíhá operace obličeje?

Zákrok provádíme v kombinaci místního a celkového znecitlivění. Celkové znecitlivění může být buď celková anestézie nebo tzv. analgosedace – anestesie řízená nitrožilně. Délka operace trvá v průměru 1,5–2,5 hodiny.

Operaci zahajujeme po celkové desinfekci obličeje i vlasů řezem vedeným z části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem. Řez lze vést buď před nebo za tragem, tj. chrupavčitým výběžkem vyklenujícím se před zvukovodem.

Dále pokračuje kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem, kde se asi v polovině boltce stáčí do vlasů. Délka řezu je závislá na potřebném rozsahu operace.

Poté se uvolní kůže tváře a krku od spodiny a vyměří se a odstraní nadbytky pokožky. Dále je třeba provést posun a zpevnění vazivově svalové podkožní struktury, tzv. SMAS lifting. Viz Typy faceliftingu.

Provádí se buď aplikací – nařasením, nebo resekcí – odstraněním povolené podkožní struktury a sešitím vstřebatelnými stehy.

Na závěr je třeba pečlivě sešít kožní okraje pomocí nitrokožních stehů na viditelných místech a jednotlivých stehů ve vlasech a za boltci. Používáme k tomu vstřebatelné i nevstřebatelné materiály.

Ve většině případů je třeba k odvádění drobného krvácení zavést na 24 hodin jemné trubičkové dreny.

Operace je ukončena přiložením celkového obvazu hlavy.

Rejuvenace obličeje

K rejuvenaci obličeje je třeba přistupovat komplexně:

 • povrchové vrstvy se ošetřují tzv. resurfacingem (laserem, chemickým peelingem nebo mechanickou dermabrazí);
 • do hrubších vrásek aplikuje kyselinu hyaluronová;
 • pokles kůže celého obličeje řeší facelifting – nejúčinnější omlazovací metoda.

Typy faceliftingu

Klasický facelift se SMASS liftingem je nejčastěji prováděnou procedurou. Kombinuje se zde vytažení kožního krytu se zpevněním hlubší podkožní vrstvy tzv. SMAS (Superficial Musculo Aponeurotic System). Jedná se velmi pevnou vrstvu jejíž vytažením dosáhneme dlouhodobého efektu faceliftingu.

Deep plane facelift  je moderní technikou, u které se uvolňují zejména hlubší struktury obličeje. Ve zkušených rukách může vést v méně rizikovějším výkonům a dlouhodobě k lepším efektům.           

MACS lift se liší od klasického faceliftingu většinou kratší jizvou, která je lokalizována pouze před uchem a v ošetření hlubší vrstvy SMAS. Ta se zpevňuje pomocí stehu.           

Midface lift je lifting zejména oblasti tváře pod okem kdy dochází k přenosu objemu do oblasti lícní. V dnešní době se provádí méně a často je nahrazen přenosem tukové tkáně.

Ošetření krku

Krk je jednou z nejdůležitějších oblasti faceliftingu. Jsou pacientky, které ošetření krku nepotřebují a jde jim primárně o zvýraznění linie dolní čelisti.

Většinou je však určité ošetření krku potřeba.

V případě pouze mírného nadbytku tukové tkáně v této oblasti stačí provést liposukci spolu s napnutím kůže.

V případě většího nadbytku kůže, nebo přítomných tzv. platysmálních pruhů (turkey neck – pruhy povrchního svalu platysmatu, který je na krku těsně pod kůží) je třeba provést jejich sešití, často z přístupu pod bradou.       

Ještě větší definice krku dosáhneme sešitím podčelistních svalů, nebo zmenšením podčelistních slinných žláz.

Tyto techniky, ale v naší praxi nepoužíváme. Podle našeho názoru s sebou nesou zbytečně vysoké riziko.

Rekonvalescence

Po operaci obličeje je nutná hospitalizace alespoň do druhého dne, kdy je proveden první převaz. Pokud je průběh standardní, odstraňujeme při tomto převazu obvazy a drény a nasazujeme pooperační kompresní masku. Následně budete propuštěni do domácího ošetřování. Při spánku je třeba vždy dodržovat polohu na zádech s vyvýšenou hlavou. Otoky obličeje a víček, někdy i podkožní krevní podlitiny, v prvních dnech po výkonu patří k normálnímu pooperačnímu průběhu. Obvykle mizí do týdne od operace.

Stejně jako tělesná teplota, která může přechodně na den či dva vystoupat až na 38 °C. Proto je třeba dodržovat klidový režim a přikládat studené obklady na tváře i víčka.

Pooperační bolesti se to faceliftingu většinou nevyskytují. Spíše se jedná o nepříjemný tlak bandáže a omezené možnosti polohování hlavy.

Po sejmutí obvazu je třeba:

 • Opakovaně mýt vlasy. Další hojení většinou probíhá bez obvazu.
 • Obličej chránit šátkem na noc, eventuálně při krátkodobém pobytu venku.

Další kontroly a převazy jsou vždy dle pokynů lékaře a dle stavu hojení. Stehy jsou většinou postupně odstraněny do dvou týdnů.

Po tuto dobu byste měli dodržovat klidový režim s omezením pohybu hlavy a krku.

Fyzickou zátěž je třeba přidávat postupně a s normální zátěží včetně cvičení můžete začít zhruba po měsíci od operace.

Líčení je možné již zhruba týden po odstranění stehů. Barvení vlasů tmavými barvami doporučujeme nejdříve po šesti týdnech.

Rekonvalescence po liftingu obličeje je individuální a závisí na schopnostech hojení i celkovém přístupu každého klienta.

Po deseti až čtrnácti dnech dochází k bezprostřednímu zahojení. Musíte tedy počítat s tím, že vzhledem k rozsahu operace potřebují tkáně obličeje a krku několik týdnů na stabilizaci. Pocity tahu při pohybu a porušení jemné dotykové citlivosti v operovaných místech jsou normálním průvodním jevem a postupně se upraví.

V teplejším ročním období se mohou objevovat mírné otoky a prosáknutí kůže.

Minimálně dva až tři měsíce po operaci byste také neměli obličej aktivně vystavovat intenzivnímu slunečnímu záření a při pobytu na slunci chránit obličej krémy s vyšším SPF.

 

Průvodce zákrokem

PTÁTE SE Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá konzultace?

Při konzultaci by se vás měl lékař zeptat na vaše očekávání a případně tyto představy uvést na pravou míru. Důležité je také zhodnotit přínos zákroku. Nemá cenu operovat, pokud by efekt nebyl dostatečný. Pacient musí mít realistická očekávání. Facelifting neovlivňuje elasticitu kůže ani její povrchový vzhled. Dochází pouze k napnutí kůže a k odstranění jejího nadbytku. Je účinný zejména na lepší vykreslení okraje dolní čelisti a na definici krku. Nosoretní rýhy se faceliftem zpraví pouze částečně. Pokud doporučíme klientům facelift, usilujeme o to, aby bylo omlazení výrazné. V kombinaci s ostatními procedurami můžeme omladit vzhled pacientky i o 10–15 let.

Jaké jsou možné komplikace a rizika?

Možnou komplikací je pooperační krvácení, které může prodloužit dobu hojení a vstřebávání otoků a modřin i o několik týdnů. Další možnou komplikací je infekce a následné zánětlivé komplikace, kterým však většinou zabráníme preventivním podáním antibiotik. Přechodné mírné snížení citlivosti kůže obličeje odezní po několika týdnech. Pozdější komplikací může být snížení či porušení mimiky tváře nebo mimiky rtů a úst. Tato komplikace je poměrně ojedinělá a vzniká porušením nervového vedení obličejových nervů. Jejich regenerace je poměrně dlouhodobá – většinou trvá týdny – a vyžaduje speciální rehabilitaci obličejových svalů a podpůrnou léčbu vitaminy. Dalším problémem mohou být postupně vznikající a zbytňující jizvy, nejčastěji za ušními boltci, někdy i kolem lalůčků. Tato komplikace je závislá na velmi individuálních schopnostech hojení každého jedince. Velmi důležitá je dlouhodobá péče o jizvy dle rad plastického chirurga. Hojení jizev na obličeji však bývá velmi dobré a výrazné či zbytnělé jizvy vznikají spíše vzácně. Klinika Esthé se pyšní nejen minimem pooperačních komplikací, ale současně také pomáhá řešit problémy klientů jiných klinik.

před operací Průvodce operací

 1. Doneste předoperační dokumentaci

  Předoperační vyšetření nesmí být starší 14ti dnů před výkonem. Vyšetření je nutné přinést nejpozději v den operace. Upozorňujeme, že pacienti s neúplným vyšetřením nemohou být operováni.

 2. Dodržujte pokyny před nástupem k operaci

  Před nástupem je vhodné nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje, nekouřit, pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou nebo být v rekonvalescenci. Kompletní seznam najdete níže.

 3. V den operace přineste vše důležité

  Předoperační vyšetření, přineste také léky, které pravidelně užíváte, věci osobní potřeby a přezůvky, kopii dokladu o zaplacení operace nebo zálohy. Podrobnější seznam najdete níže.

Průvodce zákrokem

Cena zákroku

 • Orientační cena zákroku zpravidla 85 000 Kč
 • Hospitalizace / cena za noc od 2 500 Kč

Zarezervujte si svůj termín konzultace

Jsme klinika plastické chirurgie. Nabízíme kvalitu prověřenou tisíci spokojenými klienty. Připojte se k nim i vy.

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Nebojte se zeptat!