Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na vyhledávání

Zeptali jsme se mudr. Karla urbana na mýty o plastických operacích

1

V Česku se ročně provede přibližně 25 tisíc plastických operací. Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Estetická medicína se stále těší velké popularitě, je nejjistější zárukou mladistvého vzhledu. Tak jako vše je samozřejmě opředena mnoha mýty a předsudky. Ve většině případů má pozitivní vliv na ženské zdraví i psychiku. V současné době je velký tlak na udržení mladistvého vzhledu, atraktivní vzhled je synonymem úspěchu. Investice do svého zdraví a vzhledu je zároveň investicí do vaší duševní rovnováhy a sebevědomí, neboť image a zdraví je důležitou součástí nejen našeho osobního, ale i pracovního života. Samozřejmě velmi záleží na profesionalitě lékaře a i na jeho zkušenostech. My navštívili Kliniku Esthé v centru Prahy a vyzpovídali pro vás MUDr. Karla Urbana.

3

Jaké jsou nejčastější zákroky prováděné na plastických chirurgiích v České republice?

Spektrum zákroků je opravdu široké.  Záleží samozřejmě na věkové skupině pacientů, ale nejčastěji provádíme úpravy prsů (zvětšení, zmenšení, modelace), liposukce, operace obličeje, víček, nosu a operace břicha.

Platí stále, že plastické operace podstupují především ženy?

Už dávno ne. Samozřejmě žen je stále většina, ale v současné době kolem 20% naší klientely tvoří  muži.

Jaké zákroky podstupují muži nejčastěji?

Muži nejčastěji přichází na operaci víček. Často se u nich provádí operace nosu, zmenšení prsů u tzv. gynekomastie, liposukce, úpravy obličeje, krku a podbradku nebo třeba operace odstálých boltců.

Nedokonalost může způsobovat psychické problémy, stává se, že zákrok doporučí například psycholog?

Ano, plastická chirurgie občas musí řešit i přidružené psychické obtíže a v těchto případech využíváme i spolupráci s psychologem. Také proto se plastické chirurgii říká psychochirurgie, protože pozitivně ovlivňuje nejen fyzický stav, ale především psychický. Spolupráce s psychologem je v některých případech velmi přínosná. Někdy nám pošle pacienta ke zvážení operace on, jindy naopak mu posíláme pacienta my ke zhodnocení vhodnosti plánovaného zákroku vzhledem k jeho psychickému stavu.

3 kopie

Je pravdou, že při odstranění vrásek může zmizet mimika obličeje?

Mimika může zmizet při nadměrném užití botulotoxinu, který blokuje funkci mimických svalů. Po správně provedeném chirurgickém zákroku mimika obličeje zůstává.

Stává se často, že Vás navštíví klient, který někde podstoupil zákrok a ten se nepovedl? Lze to vždy reoperací napravit?  

Bohužel, v poslední době se to stává velmi často. Lidé mají někdy tendenci vybírat si pracoviště podle ceny zákroku a nezjistí si další podrobnosti o klinice a lékaři. A to je špatně. Když porovnáte nabídky předních klinik, tak zjistíte, že jsou ceny plus mínus podobné. Ceník na internetových stránkách ne vždy uvádí konečnou částku. Je to spíše orientační. Záleží na rozsahu výkonu u konkrétního pacienta i na tom, zda je v uváděné ceně vše započítáno, např. celková anestézie, hospitalizace, léky či elastické bandáže. Naopak je třeba si dát pozor na nabídky, které jsou příliš výhodné. Jestliže všude stojí nějaký zákrok dvacet tisíc a někde ho objevíte za deset, musí se asi někde šetřit. Hodně záleží na tom, jaké vybavení je k dispozici na operačním sále i při následné péči o pacienta. Někde se šetří na tom, že není přítomna stálá lékařská služba, na pokojích nejsou monitorovaná lůžka a podobně. Také je mnoho pracovišť, kde pracují mladí nezkušení lékaři nebo dokonce výkon provádějí lékaři z jiného oboru bez atestace z plastické chirurgie. Proto je vhodné si na stránkách Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti najít seznam certifikovaných plastických chirurgů. Je to hlavně z toho důvodu, že korekce následků nepovedených operací bývají velmi náročné a složité a ne vždycky se dá dosáhnout úplné nápravy.

Je pravdou, že u většiny zákroků je po určité době třeba zákrok opakovat?

Efekt výkonu samozřejmě stejně jako člověk podléhá působení času a většinu zákroků je možné po určité době opakovat. Záleží to však velmi individuálně – někdy je vhodné zákrok po 10ti letech zopakovat, někdy naopak není třeba žádného dalšího výkonu ani po 20ti letech po operaci. Faktorů, které toto mohou ovlivnit je celá řada, například dědičná dispozice, životospráva, kolísání váhy, hormonální změny, těhotenství, kojení, úrazy či jiná onemocnění.

 Platí stále, že plastické operace jsou výsadou bohatých lidí a celebrit?

V dnešní době to už dávno neplatí. Našimi pacienty jsou sice také celebrity, ale je to jen zlomek. Valná většina jsou obyčejní lidé, které potkáváme na ulici, v obchodě či na úřadech. I ceny většiny výkonů jsou dnes již dostupné a srovnatelné třeba s týdenní dovolenou.

2

Foto: archiv kliniky Esthé

Další aktuality